Artikkeli | 02/04/2026 00:54:00 | 2 min Lukuaika

“Taimikon perustamiseen kannattaa panostaa”, Jukka kehottaa

Pitkän linjan metsäammattilainen Jukka Behm tuo metsäasiakasvastaavan työhön vahvaa paikallistuntemusta ja vuosikymmenten kokemuksen metsänomistajien kanssa työskentelystä. Metsä on ollut osa arkea lapsuudesta asti niin työn, harrastusten kuin oman metsän kautta. Jukka auttaa metsänhoidossa ja puukaupassa Liperissä, läntisessä Outokummussa (Kaavintien länsipuoli) ja Kontiolahdella (Kunnasniemi). Lue esittely!

Kuka olet?

Olen Jukka Behm ja asun perheeni kanssa Liperissä. Perheeseeni kuuluvat vaimo, kaksi poikaa ja viisi koiraa.

Miten päädyit metsäasiakasvastaavaksi?

Opiskelin Joensuun yliopistossa ja valmistuin metsänhoitajaksi vuosituhannen vaihteessa. Sen jälkeen työskentelin yli kaksikymmentä vuotta metsänhoitoyhdistyksessä. UPM:llä tarjoutui mahdollisuus työskennellä metsäasiakasvastaavana tutulla alueella, joten päätin tarttua tilaisuuteen.

Mitä metsä sinulle merkitsee?

Harrastukseni ovat vieneet minut metsään lapsesta lähtien. 

Millainen on tyypillinen työpäiväsi?

Tyypillinen työpäiväni koostuu yhteydenpidosta asiakkaisiin, heidän metsiensä tarpeiden kartoittamisesta sekä ratkaisujen tarjoamisesta näihin tarpeisiin.

Miten vastuullinen metsien käyttö konkretisoituu omassa työssäsi?

Vastuullisuus näkyy erilaisten tavoitteiden ja tarpeiden huomioimisena jo toimenpiteitä suunniteltaessa.

Onko sinulla itselläsi metsää?

Omistan metsää kotikunnassani, ja lisäksi olen osakkaana metsäyhtymässä Pohjois-Suomessa. Teen metsänhoitotöitä itse niin paljon kuin työ, harrastukset ja perhe-elämä mahdollistavat, mutta välimatkojen vuoksi osa töistä on ollut pakko ulkoistaa.

Mikä on mottosi?

Don’t worry, be happy.

Mikä on paras muistosi metsästä?

Parhaat muistoni metsästä liittyvät metsästysharrastukseeni, muun muassa karhunkaatoon.

Mitä teet vapaa-ajallasi?

Harrastan aktiivisesti metsästystä koirieni kanssa syksyisin ja talvisin. Kesäisin kalastan ja pidän huolta sekä omasta että koirien kunnosta lenkkeillen.

Mitä vinkkejä antaisit metsänhoitoon?

Taimikon perustamiseen ja varhaishoitoon kannattaa panostaa. Niillä luodaan pohja tulevaisuuteen ja kannattavaan metsätalouteen.

 

Katso yhteystietoni ja ota yhteyttä!

Behm Jukka
Metsäasiakasvastaava

Behm Jukka

Lue lisää
 

Lue lisää metsäasiakasvastaavien esittelyjä

”Metsien vastuullinen käyttö on edellytys metsätalouden jatkuvuudelle”, Aleksi muistuttaa
Artikkeli | 01/28/2026 12:54:00 | 3 min

”Metsien vastuullinen käyttö on edellytys metsätalouden jatkuvuudelle”, Aleksi muistuttaa

Lue lisää
“Jokainen päivä on uusi mahdollisuus oppia uutta!” Senni sanoo
Artikkeli | 01/02/2026 13:54:53 | 3 min

“Jokainen päivä on uusi mahdollisuus oppia uutta!” Senni sanoo

Lue lisää
Metsä tuo yhteyden juuriin
Artikkeli | 8 min

Metsä tuo yhteyden juuriin

Lue lisää
“Vasta metsäalalla tunsin löytäneeni oman paikkani”, Iines sanoo
Artikkeli | 4 min

“Vasta metsäalalla tunsin löytäneeni oman paikkani”, Iines sanoo

Lue lisää
“Metsä kannattaa hoitaa omien arvojensa mukaan”, Taru muistuttaa
Artikkeli | 4 min

“Metsä kannattaa hoitaa omien arvojensa mukaan”, Taru muistuttaa

Lue lisää
;