Ohjeet tiehoitokuntien tieyksikkölaskutukseen

Laskun sisältö


Tieyksikkölaskulta tulee selkeästi käydä ilmi, että kyseessä on lasku. Lisäksi laskulta tulee löytyä seuraavat tiedot:

  • tien nimi
  • laskuttajan nimi
  • yhteystiedot (osoite, puhelinnumero ja/tai
    sähköpostiosoite)
  • pankkitili
  • maksettava summa
  • metsätilan rekisterinumero
  • metsätilan sijaintikunta

Voit käyttää alla olevaa laskupohjaa, jos tiehoitokunnalla ei ole omaa laskutuspohjaa. Lomake käsitellään koneellisesti, joten varmistathan että lomake on täytetty selkeästi, mieluiten koneella. Lomakkeen käsittely on sujuvaa ja nopeampaa, kun lomake on täytetty huolellisesti ja oikein.

Lataa laskupohja tästä

 

UPM Metsä laskutusosoite


UPM vastaanottaa pääsääntöisesti vain sähköisiä laskuja. Nettisivullamme voitte tutustua eri vaihtoehtoihin, miten e-laskuja voidaan lähettää UPM:lle.

Sähköinen laskutusosoitteemme on:

UPM-Kymmene Forest
E-invoice address
0037104109006001 Basware operator id is BAWCFI22
VAT number
FI10410900

Paperilaskutus

Jos sähköiseen laskutukseen ei ole mahdollisuutta, paperilasku tulee lähettää osoitteella:

UPM-Kymmene Oyj
Metsä
PL 501
24101 SALO

 

Huom. Ethän lähetä kokouskutsuja laskun liitteenä!

Yksityisteiden kokouskutsut, pöytäkirjat, tiedotteet ja muuttuneet yhteystiedot.

Yksityisteiden kokouskutsuja tai muita tiedotteita ei lähetetä laskun liitteenä. Lähetä paperiset kutsut yms. UPM Metsän metsäasiantuntijan toimiston osoitteeseen (katso yhteystiedot alta).

Jos tiehoitokunnalla on mahdollisuus lähettää asiakirjat sähköpostitse, voit lähettää ne osoitteeseen: maankaytto.viralliset@upm.com

Muistathan ilmoittaa muuttuneet yhteyshenkilöt ja yhteystiedot metsäasiantuntijalle, jotta tietomme pysyvät ajan tasalla ja tarvittavat yhteydenotot voidaan hoitaa sujuvasti.

UPM metsäasiantuntijat kartalla

 

Nimi Sähköposti Osoite
     
Elisa Helasniemi elisa.helasniemi@upm.com Keskuskatu 17-19, 76100 Pieksämäki
Hannu J. Joensuu hannu.j.joensuu@upm.com Kilkunkatu 12, 32800 Kokemäki
Hannu J. Kinnunen hannu.j.kinnunen@upm.com Puutarhakatu 9, 70300 Kuopio
Hannu T. Laine hannu.t.laine@upm.com Keskitie 7, 44500 Viitasaari
Hannu Mannermaa hannu.mannermaa@upm.com Puolangantie 10, 88300 Paltamo
Jari M. Peltonen jari.m.peltonen@upm.com Keuruuntie 17, 42700 Keuruu
Jarno Jalkanen jarno.jalkanen@upm.com Keskustie 36, 41520 Hankasalmi
Jyri Tolonen jyri.tolonen@upm.com Aholantie 20, 88400 Ristijärvi
Kaisa Luukkonen kaisa.luukkonen@upm.com Kaukaankatu 30, 53200 Lappeenranta
Mika Vahtila mika.vahtila@upm.com Kolisevantie 21, 03620 Karkkila
Kati Seppänen kati.seppanen@upm.com Pengerkuja 5 H 13, 58700 Sulkava
Keijo Liimatainen keijo.liimatainen@upm.com Keskitie 7, 44500 Viitasaari
Kyllikki Friman kyllikki.friman@upm.com Siltatie 3 lt 3, 41900 Petäjävesi
Maarit R. Hämäläinen maarit.r.hamalainen@upm.com Niskantie 46, 81200 Eno
Markku A. Ossi markku.a.ossi@upm.com Otto Mannisen tie 12 A 3-5, 51200 Kangasniemi
Mauri Korhonen mauri.korhonen@upm.com Niskantie 46, 81200 Eno
Pasi Tuomainen pasi.tuomainen@upm.com Kainuuntie 16, 88600 Sotkamo
Petri Reiman petri.reiman@upm.com Enonkoski 12 T as 3, 58175 Enonkoski
Simo Kokemäki simo.kokemaki@upm.com Koluntie 4, 35300 Orivesi
Teijo Suurpää teijo.suurpaa@upm.com Hovioikeudenkatu 16, 45100 Kouvola
Turkka Nuuhkarinen turkka.nuuhkarinen@upm.com Karstulantie 10, 43500 Karstula
Virpi Kaipainen virpi.i.kaipainen@upm.com Koluntie 4, 35300 Orivesi

 

Puhelimitse voit kysyä yhteystietoja:

  • UPM Vaihde 0204 15 111
  • UPM Metsän asiakaspalvelu 0204 16 5100